top of page

Chránené územia

NPR Čergovská javorina

Katastrálne územie: Hradisko

Rozloha: 10,72 ha

Vyhlásená v roku: 1982

Charakteristika územia:

Nachádza sa na SZ od Hradiska a tvori ju bukové javoriny a javorové bučiny. Jej jedinečnosťou je Skopólia kranská, ktorá okrem Čergova nikde inde na území okresu nerastie.

 

 

NPR Gímešský jarok

Katastrálne územie: Drienov

Rozloha: 20,62 ha

Vyhlásená v roku: 1981

Charakteristika územia:

Charakteristické sú pre ňu oglejené bukové a brezové dúbravy.

 

 

NPR Kamenná baba

Katastrálne územie: Lipovce, Lačnov

Rozloha: 127,59 ha

Vyhlásená v roku: 1965

Charakteristika územia:

Rezervácia sa nachádza vSV časti Braniska, je tvorená dolomitmi a vápencami chočského príkrovu, kde si Lačnovská potok vyhĺbil rokľovitú tiesňavu so známymi útvarmi - Mojžišov stĺp, Kamenná Baba, Vrátnica, Komín. Územie sa pýši aj peknými vodopádmi a kaskádami. Na dne tiesňav nájdeme chladnomilné druhy rastlín a vo vyšších polohách aj teplomilné druhy. Bukovo jedľové lesy poskytujú vhodné prostredie pre život veľkých šeliem a dravých vtákov. Na severe sa nachádza osada Lačnov, ktorá ponúka ukážky zachovalej ľudovej architektúry a kultúry, a je vyhlásená za pamiatkovú zónu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NPR Kokošovská dubina

Katastrálne územie: Kokošovce

Rozloha: 20 ha

Vyhlásená v roku: 1964

Charakteristika územia:

Územie patrí medzi jednu z významných lokalít výskumu pre lesnícke účely. Nájdeme tu porasty kokošovského dubu, ktorý sa pýši vynikajúcimi vlastnosťami, vhodnými pre drevospracujúci priemysel. Je to kvalitná odroda duba zimného, ktorá je charateristická tvárnymi rovnmi kmeňmi.

 

 

NPR Šarišský hradný vrch

Katastrálne územie: Veľký Šariš

Rozloha: 145,74 ha

Vyhlásená v roku: 1964

Charakteristika územia:

Hradný vrch sa vypína nad mestom Veľký šariš ako kužeľovitý sopečný útvar. Vznikol v treťohorch počas vuklanickej činnosti. Z histórie stojí za to spomenúť náleziská stôp pravekých lovcov mamutov, z neskoršieho obdobia aj po Slovanoch. Feudálny stredoveký hrad tu bol postavený na prelome 12. a 13. storočia. Okrem hustého dreveného porastu tu nájdeme aj chránené rastliny, napr. veternica lesná, kosatec trávolistý, atď. Faunu tvoria unikáty živočíchov ako sú rosnička zelená, myšiak lesný, sokol myšiar, sova dlhochvostá, atď.

 

 

PR Demjatské kopce

Katastrálne územie: Demjata, Veľký Slivník

Rozloha: 8,68 ha

Vyhlásená v roku: 1982

Charakteristika územia:   

Táto krajinná oblasť je charakteristická svojimi vápencovitými kopčekmi roztrúsnými po celom území. Sú súčasťou bradlového pásma. Zo vzácnych drevín tu môžeme vidieť drieň obyčajný, dráč obyčajný, brekyňu obyčajnú, pričom jednou z najzaujímavejších bylín je veternica lesná.

 

 

PR Dubová hora

Rozloha: 61,34 ha

Vyhlásená v roku: 1983

Charakteristika územia:

Už z názvu chránenej oblasti vyplíva, že jej dominantou sú porasty duba, presnejšie duba žltkastého. Nemôžeme však zabudnúť na flóru, ktorú prevažne tvoria vres obyčajný či čučoriedka obyčajná. Ako veľká vzácnosť sa v celých Slánskych vrchoch vyskytuje kručinka chlpatá a kostrava tvrdá. 

 

 

PR Dunitová skalka

Katastrálne územie: Sedlice

Rozloha: 0,35 ha

Vyhlásená v roku: 1964

Charakteristika územia:

Je to malá skalka významná predovšetkým kvôli hornine, z ktorej pozostáva a teda hadca. Na hadcovú horninu sa viažu niektoré druhy rastlín, ktoré nerastú na žiadnom inom podloží. Ide o napríklad, slezinník hadcový.

 

 

PR Fintické svahy

Katastrálne územie: Fintice

Rozloha: 41,33 ha

Vyhlásená v roku: 1980

Charakteristika územia:

Fintické svahy sú ozajstnou botanickou klenotou. Okrem iného tu rastie vzácny a chránený poniklec obyčajný, poniklec otvorený a kosatec vezlistý. Podklad je tvorený andezitmi, ktoré sú veľmi výhravné. Vďaka tomu tu môžeme z fauny nájsť aj chránenú jaśtericu múrovú.

 

 

PR Kapušiansky hradný vrch

Katastrálne územie: Kapušany - Fulianka

Rozhloha: 18,10 ha

Vyhlásená v roku: 1980

Charakteristika územia:

Kapušianksy hradný vrch sa nachádza na východnom okraji vulkanického pohoria Stráže. Jeho vegetáciu tvorí kosatec uhorský a poniklec. V blízkosti jeho areálu sa nachádza chránený klokoč perovitý.

 

 

pr mirkovská kosatcová lúka

KATASTRÁLNE ÚZEMIE: MIRKOVCE

ROZLOHA: 1,14 HA

VYHLÁSENÁ V ROKU: 1979

CHARAKTERISTIKA ÚZEMIA:

TOTO ÚZEMIE JE VYHLÁSENÉ ZA PRÍRODNÚ REZERVÁCIU PREDOVŠETKÝM KVôLI TOMU, ŽE JE TO NÁLEZISKO CHRÁNENÉHO KOSATCA SIBÍRSKEHO. OKREM NEHO JE DOMOVOM AJ CHRAPKÁČA POĽNÉHO, INÁČ NAZÝVANÉHO AJ CREX CREX.

 

 

pr pusté pole

katastrálne územie: zlatá bańa

rozloha: 6,24 ha

vyhlásená v roku:1983

Charakteristika územia:

z geografického hľadiska sa pusté pole nachádza v slanských vrchoch medzi obcami zlatá baňa a červenica. Rastie tu najbohatšia populácia ponikleca veľkokvetného v celých slanský chvrchoch.

 

 

pr salvatorské lúky

katastrálne územie: šindliar, lipovce

rozloha: 2,68 ha

vyhlásená v roku: 1980

charakteristika územia:

chránené územie sa nachádza pod braniskom medzi severným okrajom šindliara a prameňom salvátor. bolo zriadené predovšetkým pre ochranu vzácnej rastliny jazyčníka sibírskeho. táto bylina je 1,5 m vysoká a vyskytuje sa len v dvoch oblastiach slovenska.

 

 

PR šindliar

katastrálne územie: šindliar

rozloha: 7,69 ha

vyhlásená v roku: 1993

charakteristika územia:

Najdôležitejšiu zložku tejto malebnej oblasti nachádzajúcej sa v pohorí branisko tvorí bryoflóra, a teda machy a rašelinníky. okrem nich sa tu nachádza aj brusnica čučoriedková a brusnica obyčajná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PR zbojnícky zámok

Katastrálne územie: ruská nová ves

rozloha: 8 ha

Vyhlásená v roku: 1964

charakteristika územia:

Zámok sa nachádza v severnej časti slanských vrchov, nad obcou ruská nová ves. Je tvorený výrazným geomorfologickým

 

 

CHA Dubnické bane

Katastrálne územie: Červenica
Rozloha: 6 ha
Vyhlásená v roku: 1964
Charakteristika územia:

V oblasťi Dubníka sa nachádzajú opustené opálové bane, ktorých prevádzka bola zastavená v r. 1922. V dôsledku toho sa opustené bane stali významným zimoviskom 12 druhov netopierov. Predstavujú najväčšie známe zimovisko v areáli rozšírenia uchane čiernej (Barbastella barbastellus). Súčasne sú najsevernejšou európskou lokalitou podkovára veľkého (Rhinolophus ferumequinum). Chránený areál je významný nie len z hľadiska výskytu veľkého počtu druhov, ale aj z hľadiska zimovania obrovského počtu jedincov, ktoré sa rátajú na tisíce.

 

 

CHA Holá hora

Katastrálne územie: Prešov
Rozloha: 4,51 ha
Vyhlásená v roku: 1990
Charakteristika územia:

Chránené územie sa nachádza v intraviláne mesta Prešov. Tvorí ho Kolmanova záhrada, ktorá plní funkciu mestského parku a záhradná časť ekocentra "Holá Hora", ktoré plní funkciu ekologickej výchovy. Na týchto miestach boli v minulosti snahy vytvoriť genofondovú plochu pre účely pestovania chránených a ohrozených druhov rastlín východoslovenského regiónu za účelom posilnenia ich populácií v prírode. V areáli Ekocentra sa nachádza živý zookútik - akváriá, teráriá a voliery pre vtáctvo i domáce hospodárske zvieratá, ktoré slúžia taktiež na ekovýchovné účely.

 

 

PP Hrabkovské zlepence

Katastrálne územie: Hrabkov
Rozloha: 0,87 ha
Vyhlásená v roku: 1989
Charakteristika územia:

Chránené územie sa nachádza uprostred intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajiny ako významná krajinotvorná dominanta. Tvorí ho bralnatý reliéf zlepencov a jemnozrnných pieskovcov, v ktorých sú hojné rastlinné zvyšky a rastlinný detrit. Svedčia o výlučne morskom pôvode okolitej krajiny. Odkrytý geologický profil má vysokú náučnú hodnotu.

 

 

PP Podmorský zosuv

Katastrálne územie: Víťaz
Rozloha: 0,51 ha
Vyhlásená v roku: 1986
Charakteristika územia:

Ide o strmú skalnú stenu vytvorenú ťažbou kameňa. Je zaujímavá hlavne prítomnosťou mnohých skamenelín, hlavne fauny mäkkýšov a foraminifér.

 

© 2016 by Ľubka Ivanková, Majka Rusnáková, nika Futejová. Proudly created with Wix.com

  • Blogger - Grey Circle
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
bottom of page